kador (kador) wrote,
kador
kador

רק 3 אוניברסיטאות מישראל מדורגות ברשימת 200 האוניברסיטאות הטובות בעולם

http://www.themarker.com/ibo/images/graphs/uni200.jpg

source
10:38 | 16.2.2006 תמרה טראובמן


דירוג חדש המתיימר לכלול את 200 האוניברסיטאות הטובות בעולם מציב את ישראל במקום לא מחמיא במיוחד: שלוש מהאוניברסיטאות הישראליות - בר אילן, בן גוריון וחיפה - כלל אינן ברשימה, והגבוהה בדירוג מבין הישראליות היא האוניברסיטה העברית, הממוקמת במקום הסביר 77. אוניברסיטת תל אביב והטכניון בחיפה מוצבות בתחתית הטבלה, במקומות 188 ו-194 בהתאמה.

הממצאים נאספו ביוזמת "The Times Higher Education", כתב עת מקצועי בולט היוצא לאור בבריטניה ומפרסם, זו השנה השנייה, רשימה בינלאומית של האוניברסיטאות. שלא במפתיע, בראש הטבלה הכללית נמצאת אוניברסיטת הארוורד האמריקאית, שהגיעה למקומות גבוהים גם בדירוג האוניברסיטאות לפי הצטיינותן בתחומים מרכזיים, כמו מדעי הטבע, טכנולוגיה, ומדעי הרוח והחברה. אחריה נמצאים המכון הטכנולוגי של מסצ'וסטס (MIT), קיימברידג' ואוקספורד באנגליה, אוניברסיטת סטנפורד ואוניברסיטת קליפורניה בברקלי. בכירים באוניברסיטאות הישראליות גילו עניין רב בסקר ואמרו שמבט פרטני בנתונים דווקא מציג אותן באור חיובי, וכי למעשה מדובר בהישג.מדידה של מוסדות אקדמיים היא סוגיה הנתונה במחלוקת, ולמעשה - כמעט בלתי אפשרית. בניסיונות שנעשו, בכל פרמטר שנבחר נמצאו נימוקים כנגדו. לדברי נשיא האוניברסיטה העברית, הפרופ' מנחם מגידור, כלל לא ברור שבמחקר האקדמי יש משתנים הניתנים למדידה: "במדידת איכות של אוניברסיטאות אף פעם לא ברור מה אתה מודד".

לדברי מגידור, הדבר דומה למדידת יופי: "ברור שיו גרנט יותר יפה ממני, וברור שיש הבדלים ברמות בין אוניברסיטאות, אבל זה ברמה של קבוצות גדולות. יו גרנט בטח לא נמצא באותה קבוצת יופי שלי. ובצער אני אומר, שהאוניברסיטה העברית לא נמצאת בקלאסה של הארוורד. משמח אותי שהאוניברסיטה העברית יוצאת הרבה יותר טוב מכל אוניברסיטה ישראלית אחרת, ואני אפילו חושב שזה נכון", הוסיף מגידור, "אבל למען האמת, לא צריך לייחס לזה חשיבות רבה".

התופעה הבולטת שעולה מן הממצאים היא הדומיננטיות הרבה של אוניברסיטאות ממדינות דוברות אנגלית, ובעיקר מארה"ב ומאנגליה, המהוות ביחד כמחצית מהאוניברסיטאות בטבלה. המוסד היחיד ממדינה אחרת שהצליח להתברג לעשירייה הראשונה הוא ה"אקול פוליטכניק" הצרפתי - במקום העשירי.

לדברי עורכי הסקר, בעוד שאופייה של העשייה האקדמית תמיד היה בינלאומי, בשנים האחרונות "ההשכלה הגבוהה הופכת לאחד המגזרים הגלובליים ביותר בכלכלה העולמית". בכירים באוניברסיטאות הישראליות טוענים, כי המוסדות הישראלים נמצאים בנקודת פתיחה פחות טובה לתחרות במוסדות דוברי אנגלית: "מעטים ילמדו עברית במיוחד כדי לעבוד או ללמוד בישראל", אומר בכיר באחת האוניברסיטאות, "ולכך מתווסף המצב הביטחוני והמדיני בשנים האחרונות".

כתב העת הציג גם דירוג של 50 האוניברסיטאות הטובות ביותר מחוץ לצפון אמריקה ואירופה - באסיה, באוקראינה, בדרום אמריקה ובאפריקה, אך כאן יש רק נציגה ישראלית אחת, האוניברסיטה העברית במקום ה-20. אוסטרליה אמנם תפסה כשליש מהמקומות בקטגוריה זו, אך במקום הראשון ממוקמת דווקא אוניברסיטת בייג'ין בסין, המובילה את "הנמרים מחוף האוקיינוס השקט" (כפי שמכנים אותן עורכי הסקר) - סין, יפאן, הונג קונג ודרום קוריאה. כמו כן, נבדקה גם איכות האוניברסיטאות בכמה תחומים מרכזיים בחיים האקדמיים. ברשימת מאה האוניברסיטאות הטובות במדעי הטבע מובילה אוניברסיטת תל אביב ביחס לישראליות, ומדורגת במקום ה-57. הטכניון מדורג מיד אחריה. האוניברסיטה העברית - שיחד עם מכון ויצמן, נחשבת בקהילת המדענים הישראלית למובילה - מדורגת דווקא בתחתית הרשימה: מקום 98.

בדירוג האוניברסיטאות המובילות בביו-רפואה, נותרו האוניברסיטאות הישראליות מחוץ לרשימת 50 המובילות שפורסמה בכתב העת. בטבלה נרחבת יותר שפורסמה באתר האינטרנט של כתב העת, נכללו שתי אוניברסיטאות ישראליות: האוניברסיטה העברית (מקום 71) ואוניברסיטת תל אביב (מקום 89). האוניברסיטאות הישראליות לא הגיעו גם לרשימת 50 המובילות במדעי החברה - העברית התמקמה במקום 54 ואוניברסיטת תל אביב במקום 68. ברשימת 50 האוניברסיטאות הטובות במדעי הרוח ובאמנות השיגה האוניברסיטה העברית, למרות הקשיים הרבים הפוקדים בשנים האחרונות את הפקולטה למדעי הרוח, את המקום ה-36.

לדברי סגנית הנשיא למחקר ופיתוח של אוניברסיטת תל אביב, הפרופ' חגית מסר-ירון, דירוג האוניברסיטה במחקר במדעי הטבע במקום 57 הוא "מכובד מאוד". "אם ייקחו בחשבון שההישגים המחקריים פה נעשים באמצעים כספיים דלים בהרבה מאלה של האוניברסיטאות האחרות בטבלה, יקבלו הנתונים משנה תוקף", אומרת מסר-ירון, "אם היו בידנו המשאבים הכספיים של אלה שמעלינו ברשימה, אני בטוחה שהיינו מגיעים למקום גבוה בהרבה".

הטכניון, המדורג בתחתית הרשימה הכללית, הגיע למקום 25 בטבלת 50 האוניברסיטאות הטובות בעולם בתחום הטכנולוגיה. בטכניון אמרו שהם מוסד טכנולוגי-מדעי, ולכן אין להתייחס לדירוגו ביחס לאוניברסיטאות כלליות אלא "להתמקד ברשימת 50 האוניברסיטאות המובילות בעולם בטכנולוגיה, ובה מופיע הטכניון במקום ה-25 היוקרתי. ברשימה זו, האוניברסיטאות המצוינות המופיעות אחרי הטכניון בדירוג, רק מדגישות את גודל ההישג".

האוניברסיטאות הטובות


הקריטריונים


* הערכה בידי עמיתים

2,375 חוקרים נקבו בשמות האוניברסיטאות המובילות בתחום מומחיותם - 40% מהציון הכולל

* ממוצע ציטוטים מספר הציטוטים הממוצע למאמר אקדמי של חברי הסגל באוני' בשנים 2005-1995

* הערכת הוראה היחס בין חברי סגל לסטודנטים משמש "אמת מידה קלאסית למחויבות להוראה", לפי עורכי הסקר

* כוח משיכה בינלאומי

נקבע לפי שני פרמטרים: שיעור הזרים בין חברי הסגל ושיעור הסטודנטים הזרים

* הערכת מעסיקים השנה התבקשו חברות גדולות לנקוב בשמות האוניברסיטאות שאת בוגריהן יעדיפו להעסיק
Tags: все остальное
Subscribe

 • Post a new comment

  Error

  Anonymous comments are disabled in this journal

  default userpic

  Your reply will be screened

  Your IP address will be recorded 

 • 1 comment