kador (kador) wrote,
kador
kador

Mercury------> HPסקנדל האופציות לא עצר את מרקורי: נמכרת תמורת 4.5 מיליארד דולר ל-HP העולמית בעסקת המזומנים הישראלית הגדולה ביותר אי-פעם
הידיעה פורסמה לראשונה ב"גלובס" לפני כשלושה חודשים; המחיר שבו התבצעה העסקה גבוה בכ-33% ממחיר הנעילה של מניית מרקורי בוול סטריט; פרשנות שלומי כהן
איתן טפירו 25/7/2006

כפי שפורסם לראשונה ב"גלובס", בתחילת מאי, ענקית המחשבים מארה"ב, HP העולמית, הודיעה היום על חתימת הסכם לרכישת מרקורי הישראלית. בהודעת החברה נמסר, כי HP תשלם 52 דולר למניה או תמורת סך כולל של 4.5 מיליארד דולר. המחיר שבו התבצעה העסקה גבוה בכ-33% ממחיר הנעילה של מניית מרקורי בוול סטריט.

עסקת הרכישה של מרקורי היא עסקת המזומנים הגדולה ביותר בתולדות ההיי-טק הישראלי. רק עסקת כרומטיס לוסנט בשנת 2000 הייתה גדולה מעסקה זו אך היא בוצעה בהחלפת מניות בהיקף של 4.7 מיליארד דולר. העסקה הנוכחית למכירת מרקורי גדולה אף מבחינת היקפה מהעסקה שבה נמכרו 80% מישקר הישראלית של משפחת ורטהיימר לוורן באפט תמורת 4 מיליארד דולר במזומן.

מרקורי, העוסקת באספקת שירותי תוכנה לניהול מערכות מידע, נסחרת לפי שווי שוק של כ-3.1 מיליארד דולר ברשימת הפינק-שיטס של הנאסד"ק, שאליה עברה לאחר שלא הגישה במועד את הדו"חות הכספיים לרבעון השני והשלישי של שנת 2005, וזאת על רקע בדיקת הקצאת האופציות בחברה.

כזכור, מרקורי נחקרה בכך שעסקה בהליך הנקרא בק-דייטינג, הליך הקובע בדיעבד את תאריך מתן האופציה לזמן שפל במניה ובכך משיא את רווחיו של מקבל ההטבה. כתוצאה מכך החברה לא פירסמה דוחות ועברה להיסחר ברשימת הפינק-שיטס של הנאסד"ק, כאמור.

בתחילת יולי החברה סיפקה תוצאות כספיות חלקיות לפיהם הנזק מהרישום הלקוי של האופציות הסתכם בכחצי מיליארד דולר.

מרקורי צפויה להגיש את דו"חות 2005 במהלך החודשים הקרובים, ומנכ"ל החברה, טוני זינגלה, ציין בשיחת הוועידה שנוהלה אז, כי מרקורי מאמינה שכבר עכשיו היא עומדת בקריטריונים לחזור ולהיסחר ברשימה הראשית של הנאסד"ק. מחזור המכירות של מרקורי ב-2005 הוא בסדר גודל של 836-850 מיליון דולר, המשקף צמיחה של 22%-24% לעומת שנת 2004.

במקביל לדוחות דיווחה החברה כי הרשות לני"ע האמריקאית, ה-SEC, שוקלת להמליץ על פתיחת הליכים משפטיים אזרחיים נגד בכירים בחברה, בהם היו"ר הנוכחי, גיורא ירון, ושני הדירקטורים יאיר שמיר ויגאל כוכבי. כל זאת לאחר שבכירים אחרים עזבו את החברה ובראשם, אמנון לנדן, מנכ"ל החברה שהתפטר ממרקורי בעקבות הפרשה בנובמבר 2005.

מרקורי

האירועים שהתרחשו במרקורי משתקפים היטב במניית החברה, שבשלהי שנה שעברה הגיעה לשפל של 25.7 דולר למניה בעקבות התפוצצות פרשת האופציות. מאז השפל עברה המניה של מרקורי עליה משמעותית של כ-36% והתייצבה סביב 38-39 דולר למניה.

רכישת מרקורי צפוייה להגדיל את היקף הפעילות העסקית של HP בתחום התוכנה, לסכום של למעלה מ-2 מיליארד דולר בשנה. מיד עם השלמת הרכישה, צפוייה HP להפעיל את מרקורי בתחילה כיחידה עצמאית בתוך גוף התוכנה, כשכוח המכירה של החברות יחל בתהליך של מכירה משותפת של מוצרים.

נשיא ומנכ"ל HP העולמית, מרק הרד, אמר עם פירסום הידיעה, "היום אנחנו מאחדים שני כוחות עסקיים שהינם מובילי שוק, כדי לייצר את היצע הפתרונות החזק ביותר מסוגו בתחום ניהול התוכנה". הרד הוסיף, "ביחד, נסייע ללקוחות להפחית את עלויות ה-IT שלהם, להניע במהירות יישומם של שירותים חדשים, ולהוביל לגידול ברווחיות עבור HP. אנו מצפים כי רכישה משמעותית זו תספק ערכים יוצאים מן הכלל עבור בעלי המניות שלנו".

מרקורי אמנם איננה נחשבת לחברה ישראלית קלאסית, אבל בהחלט ניתן לדבר על רכישה שלישית שמבצעת HP בישראל. כזכור, HP רכשה כאן את חברת הדפוס אינדיגו של בני לנדא תמורת 720 מיליון דולר, ואחרי כן הפכה למעסיקה של 1,300 עובדים בארץ. בהמשך, היא השקיעה כ-200 מיליון דולר בהקמת מפעל לראשי דיו ומדפסות בקריית גת, ובשנה שעברה רכשה את סאיטקס ויז'ן, חברת המדפסות בפורמט רחב של סאיטקס, תמורת 240 מיליון דולר במזומן.

נשיא ומנכ"ל מרקורי, טוני זינגלה אמר "ביחד עם HP הפכנו להיות הספק המוביל של תוכנה לניהול אופטימלי של טכנולוגיה עסקית (BTO Business Technology Optimization). העסקה החשובה הזו מייצרת הזדמנויות מדהימות עבור לקוחותינו, בעלי המניות שלנו, אנשינו ושותפינו".

Tags: работа
Subscribe

 • Post a new comment

  Error

  Anonymous comments are disabled in this journal

  default userpic

  Your reply will be screened

  Your IP address will be recorded 

 • 2 comments